تغییر اندازه فونت:
به نشریه الکترونیکی شرکت مخابرات لرستان خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

مقالات تحقیقی تاریخ لرستان

آنچه در پی می خوانید بخش هایی از یادداشت های مسافرت حسین شجره در سال 1318 به لرستان است . متن کامل این یادداشت را می توانید در اینجا بخوانید .

یادداشت های مسافرتیادداشت های مسافرت
 
 یادداشت های مشاور کندی با عنوان سرزمین شگفت با ترجمه حمیدرضا دالوند و شیرین وطن دوست .
سرزمین شگفتسرزمین شگفت
 آوازهای تلخ تحقیقی است پیرامون نگاه فلسفی و زیبایی شناسانه به مفهوم مرگ و مویه های لرستان .
آوازهای تلخآوازهای تلخ
 منار تحقیقی است از سعادت خودگو در خصوص معماری و نقش منر آجری لرستان
منارمنار
 سالهای 1321 تا 1323 بدترین و مشقت بارترین سالهای زندگی مردم خرم آباد عنوان شده است که تحقیق حاضر جستاری است پیرامون اتفاقات آن سالها
عبداله خیرخواهعبداله خیرخواه
 گویش خرم آبادی تحقیقی در خصوص پیشینه گویش خرم آباد
گویش خرم آبادیگویش خرم آبادی
 هشیارنامه - تاثیر شاهنامه فردوسی بر هشیارنامه الله مراد لرستانی
هشیارنامههشیارنامه


تاریخ بروزرسانی : ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ ۱۳:۱۸

تاریخ لرستان

  
شب یلدا در لرستان
خبرگزاری فارس: مردم لرستان در شب یلدا از دیرباز جشنی را در این شب برگزار می‌کنند، این شب که در گویش محلی لری به آن شو چله یا توک چله و نیز اول قهاره گفته می‌شود، به معنی آغاز فصل سرما ، فصلی بسیار قهار و زمستانی سرد با شب‌های بلند است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس پلدختر، شب یلدا یا به زبان لری شو چله شب نخستین روز دی ماه و شب اول زمستان است که طولانی‌ترین شب سال است و مردم از دیرباز جشنی را در این شب برگزار می‌کنند که به نام‌های یلدا یا شب چله مشهور است.
تاریخ لرستان در دوره پهلوی اول
سالهایى که منجر به کودتاى 1299 شمسى گردید بدترین سال‏هاى عمر ایرانیان و بویژه لرستانیان بوده است. خزانه خالى، راه‏ها ناامن، تجارت فلج، کشاورزى خراب، شهرها و آبادى‏ها ویران، مالیات‏ها معوق، مأمورین غرق در فساد و رشوه و ارتشاء و غیر از تعدادى دبستان آنهم در پایتخت و شهرهاى بزرگ از صنایع بزرگ اثرى نبود. هر چند ماه دولتى روى کار مى‏آمد و مشکل بر مشکلات مى‏افزود و با بد نامى مى‏رفت و همه در یک حالت خمود در نا امیدى به سر مى‏بردند. وضع لرستان از بد هم بدتر بود و آتش نفاق و اختلاف در همه جا روشن بود.

نشریه درگاه

درگاه

درگاه 

صاحب امتیازمدیر مسئول و سر دبیر عبدالرضا شهبازی ، فصل نامه ادبی لرستان می باشد قیمت هر جلد آن  3000 تومان می باشد . این فصل نامه از قسمت های مختلفی مانند یادداشت ، شعر ، داستان ، گفتگو، نقد کتاب ، تازه های نشر تشکیل شده است مطالب این فصل نامه را می توان بر روی وبلاگ : www.dargahmagazine.blogfa.com  مشاهده نمود.  


تاریخ بروزرسانی : ۱ بهمن ۱۳۹۲ ۱۳:۱۱
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پیام لرستان ( روابط عمومی شرکت مخابرات لرستان) می باشد.