تغییر اندازه فونت:
به نشریه الکترونیکی شرکت مخابرات لرستان خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

  
آثار باستانی و تاریخی کوهدشت
این نقوش در شمال شهرستان کوهدشت واقع شده اند. نقاشیهای مذکور نقش جادوی و سحر آمیزی داشتند و معمولا افراد این نقوش رابر روی دیواره غارها ایجاد می نمودند و آرزو و آمال خویش راکه همانا شکار بود بر روی دیواره ها نقش می کردند .
آثار باستانی و تاریخی نورآباد
در دره ای بین کوه مهراب و دامنه های سرکشتی مقبره ای تاریخی و مذهبی بنام بابای بزرگ قرار دارد . گنبد آجری و تزئینات داخلی آن ویژگیهای معماری قرن 7هجری و قاجاری را دارد .
آثار باستانی و تاریخی پلدختر
مقبره حیات الغیب این مقابر در کناررودخانه کشکان و جاده خرم آباد -اندیمشک در بخش معمولان شهرستان پلدخترواقع شده اند. بناهای مذکور در جوار هم و برروی تپه ای مشرف به روستا یقالبی قرار دارند که یکی بزرگتر (‌حیات الغیب:محمد بن احمدرضی الدین ازاعقاب امام موسی کاظم(ع) ) و دیگری کوچکتر ( گنبد الیاس:شهاب الدین الیاسلنبکی از حکمرانان لرکوچک ) است .
آثار باستانی و تاریخی ازنا
این بنا در شهرستان ازنا ودردهستان چاپلق واقع شده است . کتیبه کنده کاری شده بر روی در ورودی بقعه وبر حاشیه ضریح ( صندوق قبر ) سالهای 738 و 808 و 850ه.ق. را نشان می دهد. قدیمترین قسمت بنا را دروازه ورودی و گنبد خانه آن تشکیل می دهد.
آثار باستانی و تاریخی شهر بروجرد
مسجد جامع بروجرد یکی ازکهن ترین مساجدغرب ایران است . بخش قدیمی این بناشبستان جنوبی و گنبد آن است که همانندچهارطاقهای زمان ساسانیان می باشد . نقشه مسجد از نوع یک ایوانی است .
آثار باستانی و تاریخی شهر خرم آباد
قلعه فلک الافلاک بربلندای تپه ای باستانی و طبیعی، در مرکز شهر خرم آباد واقع شده است. ایناثر ارزشمند دارای هشت برج دو حیاط مستطیل شکل می باشد ارتفاع بلندتریندیوار تا سطح تپه 5/22متر و مساحت کلی آن 5300 متر مربع است . پلان بنا بهصورت هشت ضلعی نامنظم است.
آشنایی با جاذبه های طبیعی استان لرستان
استان لرستان سرزمینی زیبا با آب و هوای دلپذیر و محصور درکوههای مرتفع و صعب العبور است که بین 46درجه و 51 دقیقه تا 50 درجه و 22 دقیقه عرض شمالی درسلسله جبال زاگرس میانی واقع شده است. این استان از شمال به استانهای مرکزی و همدان , از شرق به استان اصفهان , از جنوب شرقی به چهار محال وبختیاری , از جنوب به استان خوزستان و از غرب به استان کرمانشاه و ایلام محدود است.
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پیام لرستان ( روابط عمومی شرکت مخابرات لرستان) می باشد.