تغییر اندازه فونت:
به نشریه الکترونیکی شرکت مخابرات لرستان خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

مقالات

آثار باستانی و تاریخی شهر بروجرد
طبیعت و گردشگری   ۱۳۹۲/۱۱/۱۳
مسجد جامع بروجرد یکی ازکهن ترین مساجدغرب ایران است . بخش قدیمی این بناشبستان جنوبی و گنبد آن است که همانندچهارطاقهای زمان ساسانیان می باشد . نقشه مسجد از نوع یک ایوانی است .

1

مسجد جامع بروجرد

این بنا در خیابان جعفری شهر بروجرد واقع شده است . مسجد جامع بروجرد یکی ازکهن ترین مساجدغرب ایران است . بخش قدیمی این بناشبستان جنوبی و گنبد آن است که همانندچهارطاقهای زمان ساسانیان می باشد . نقشه مسجد از نوع یک ایوانی است واز یک قسمت وسط به ابعاد10×10و دو قسمت طرفین به ابعاد20×10مترتشکیل شده است ارتفاع گنبد آن که در وسط بنا ایجادشده تا کف مسجد نزدیک به20 متر است.

زمان ساخت آن به عهد سلجوقی برمی گردد. براساس کتیبه های موجود این مسجد درزمان شاهان صفوی ، در سالهای 1022 هجری 1023 هجری ، 1091 هجری و سرانجام در سال 1209 هجری تعمیر و مرمت شده است مسجد دارای تزئینات آجری و کاشیکاری بوده است که در طول زمان و براثر عوامل طبیعی چون زلزله تخریب شده اند . مواد و مصالح آن از آجر ، کاشی ، ملات است . این بنا مربوط به دوره سلجوقی است وبه شماره 228 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .


2

 امامزاده جعفر بروجرد

این بنای مذهبی وتاریخی در قسمت شرقی شهر بروجرد واقع شده است به استناد کتیبه های موجودامام زاده جعفر (ع) فرزند امام موسی کاظم (ع) است اما برخی از منابع و متون تاریخی با پنج (5) واسطه نسبت این امام زاده را به امام سجاد(ع) مرتبط می سازند ساختمان گنبد هرمی شکل این آرامگاه نمونه ای بسیار زیبا از هنر ومعماری عهد سلجوقی می باشد.

داخل حرم هشت ضلعی است ودروسط آن معجری از چوب وورشوساخته شده است این معجر روی قبری که شش پله پایین تر از حرم است قراردارد .طبقات بقعه غیر از مخروط انتهایی 18 طبقه است. تاریخ وفات امام زاده جعفر 525 هـ .ق است اندازه کلی زیر بنای مقبره 22*20 و ارتفاع آن 20 متراست سقف آن روپوش و نمای بیرونی آن هرمی شکل با مصالح آجر و کاشی و داخل بنا آینئه کاری است برروی درب کنده کاری شده آن آیاتی از قرآن کنده کاری شده است .

این مقبره در سال 1208 به فرمان تقی خان حاکم آن زمان بروجردتعمیر و مرمت شده است .در محوطه این امامزاده پنجاه اصله درخت موجود است که دو اصله آن چنار و یکی از آنها 380 سال قدمت دارد . بنای مذکور مربوط به دوره سلجوقی (717هق) وبه شماره 1855 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .


3

 مسجد امام (سلطانی سابق)

ازجمله آثارارزنده معماری دوره اسلامی در لرستان مسجد امام (سلطانی سابق)است. این بنایکی از ارزشمند ترین وممتازترین بناهای بروجرد به شمار میرود . صحن این بنابه طول وعرض47×61مترمربع است و در وسط آن حوض بزرگی قرار دارد . مسجد دارای سه درگاه می باشد درگاه شمالی آن به طرف خیابان جعفری باز می شودو دارای طاق و مقرنسهای بسیار زیبا ست که با کاشی خشت هفت رنگ به سبک دوره قاجاریتزین و در میان آن نام فتحعلیشاه قاجار(1212ه.ق –1250ه.ق)نقش بسته است.

طرح ونقشه این بنا از مسجد امام تهران الگو برداری شده است .راه ورودی غربی آنبه سمت بازار دواتگران باز می شود وبه خیابان صفا راه دارد شبستان جنوبی زیر گنبد اصلی قرار دارد بلندای طاق آن5/17 متراست و حاشیه آن با کاشی هایسیاه و قهوه ای تزیین شده ومحراب این شبستان گچبری شده است .

ایوان شمالی مسجد17متر بلندی دارد و حاشیه آن با کاشی معرق تزیین شده که در نوع خود ازکاشیهای بی نظیر قاجاریه محسوب می گردد.مسجد امام یکی از حوزه های علمیه قدیمی به شمار می آیدکه دارای ارسی های مشبک و زیبایی است و در آن 16 حجره برای سکونت طلاب در نظر گرفته شده است .این بنا مربوط به دوره قاجاریه (فتحعلیشاه قاجار) وبه شماره394 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز :
 
نام فرستنده :
پست الکترونیک : *  
نظر : *
   
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  

  
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پیام لرستان ( روابط عمومی شرکت مخابرات لرستان) می باشد.